Warning: Parameter 2 to modChrome_artnostyle() expected to be a reference, value given in /home/virtualki/171502/templates/adrtachov12/html/modules.php on line 36

Warning: Parameter 3 to modChrome_artnostyle() expected to be a reference, value given in /home/virtualki/171502/templates/adrtachov12/html/modules.php on line 36
  • la010.jpg
  • MB106.jpg
  • MB113.jpg
  • MB116.jpg
  • MB120.jpg
  • znak-adr1.png

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/virtualki/171502/templates/adrtachov12/functions.php on line 197

Ustawa transportu drogowego dotyczy frachtów krajowych i międzynarodowych i obejmuje podmioty, które podejmują lub wykonują przewóz określony jako zarobkowy i niezarobkowy – przewóz na potrzeby własne.

Zawiera ona warunki przewozu drogowego oraz odpowiedzialność za naruszenia, które dotyczą uczestników przewozu, czyli : przewoźników, osób zarządzających transportem, kierowcę, nadawcę, odbiorcę, załadowcę, spedytora. Ustawę stosuje się do   przewozu drogowego, który wykonywany jest pojazdami lub zespołami pojazdów powyżej 3.5 t (przewóz rzeczy), oraz pojazdami konstrukcyjnie przystosowanymi do transportu osób w ilości większej niż dziewięć łącznie z kierowcą.

Transport drogowy określany jest jako przewóz, który obejmuje każdy przewóz w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy i osób, ale również wykonywany pomocniczo w stosunku do podstawowej działalności gospodarczej, określony jako niezarobkowy – nie należy do przewozów osobistych, prywatnych.

Realizując przewóz na potrzeby własne powinny być spełnione następujące warunki :

  1. Pojazdami kierują pracodawcy lub jego pracownicy (umowa o pracę).
  2. Właściciel posiada status prawny do pojazdów, które są wykorzystywane w przewozach.
  3. Rzeczy przewożone powinny należeć do przedsiębiorcy lub zostały przez niego sprzedane, kupione, wynajęte, wydzierżawione, wyprodukowane, wydobyte, przetworzone, naprawione.
  4. Przewóz osób (pracowników) z przedsiębiorstwa lub do jest wykonywany na potrzeby firmy.

        Zabrania się przewozu osób z poza firmy oraz w ramach usług turystycznych.

  1. Właściciel firmy ma w obowiązku złożyć wniosek do starosty (adres siedziby firmy), uzyskując zaświadczenie na przewóz na potrzeby własne.

 

  1.  kierowca w czasie kontroli drogowej jest w obowiązku okazać wypis z zaświadczenia na przewóz krajowy lub międzynarodowy na potrzeby własne
  2.  zaświadczenie na przewóz krajowy na potrzeby własne wraz z wypisami (ilość zgłoszonych pojazdów) otrzymuje się na czas nieokreślony zgodnie z rozdziałem 5 ustawy art.33 ust.8.
  3.  zaświadczenie na przewóz międzynarodowy na potrzeby własne wraz z wypisami (ilość zgłoszonych pojazdów) wydaje Główny Inspektor Transportu Drogowego na okres 5 lat.

 

Zaświadczenie zawiera następujące dane :

  1. Oznaczenie przedsiębiorcy
  2. Siedzibę i adres firmy
  3. Numer KRS lub numer NIP
  4. Rodzaj i zakres wykonywania przewozów drogowych
  5. Rodzaj i liczbę pojazdów

W przypadku przewozów realizowanych niezgodnie z wydanym zaświadczeniem (krajowym, międzynarodowym) właściwy starosta lub GITD wyda następne zaświadczenie po upływie 3 lat od dnia nieważności poprzedniego.